1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Yetkisiz E-Beyanname Şifreleri İptal Edildi. Meslektaş Kazandı. Teşekkürler ASMMMO

Yetkisiz E-Beyanname Şifreleri İptal Edildi. Meslektaş Kazandı. Teşekkürler ASMMMO

Yetkisiz E-Beyanname Şifreleri İptal Edildi. Meslektaş Kazandı. Teşekkürler ASMMMO

Mesleki Mücadelenin mesleki kazanımları doğurduğunu görmeye başlıyoruz. Ankara SMMMO Odasının meslektaş lehine yaptığı çalışmalar sonuç vermeye başladı.

Ankara SMMMO Odası 25 Eylül 2018 sayılı yazısı ile “Meslek Hakları  tarihinde meslek odaların yıllardır sessiz kaldığı bir konuyu dillendirmiş. Hukuki tezlerini de içine koyarak E-Beyanname Yetkilerinin incelenmesini ve denetlenmesini talep etmişti.

E-Beyanname Yetkileri kontrolsüz bir biçimde kullanılmaktaydı. Belli bir dönem YMM Tasdik Sözleşmesi olan veya bünyesinde bağımlı SMMM çalıştıran şirketler ilgili dönemde aldığı e-beyanname şifresi ile yıllardır beyanname gönderebilmekte ve kontrolü olmamaktaydı. Bunun sonucu ise meslektaşlar yeni istihdam fırsatları kaçıyor, şirketler kendi beyannamelerini yetkisiz kişiler çalıştırarak gönderebiliyordu.

 

ASMMMO’nun Mücadelesi Karşılık buldu. Yetkisiz E-Beyanname Şifreleri İptal Edildi.

İşte GİB duyurusu: 2017 Yılında Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzaladıkları için kendilerine e-beyanname gönderme yetkisi verilen mükelleflerimizden, 2018 yılında Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzalamayan mükellefleri e-beyanname yetkisi iptal edilmiştir. Bahse konu mükellefler ya Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzalayarak yeniden e-beyanname yetkisi alacaklar yada 3568 sayılı kanun kapsamında meslek mensupları vasıtasıyla beyanname göndereceklerdir.

Teşekkürler Ankara SMMMO

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Tesekkurler