1. Ana Sayfa
  2. Muhasebe ve Diğer Haberler
  3. ÜCRET GARANTİ FONUNA BAŞVURULARINDA BÜYÜK ARTIŞ

ÜCRET GARANTİ FONUNA BAŞVURULARINDA BÜYÜK ARTIŞ

ÜCRET GARANTİ FONUNA BAŞVURULARINDA BÜYÜK ARTIŞ

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu yoluyla, işverenlerde ücret desteğinden faydalanabiliyor.

İşverenler bu kapsamda aralık ayı itibariyle kısa çalışma ödeneğine de başvurmaya başladı.Kasım ayında, yapılan yönetmelik değişikliği ile kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını da kolaylaştırdı.

Yapılan bu değişiklik ise ekonomik krizden dolayı nakit darlığı ve ödeme güçlüğü yaşanan iş yerlerindeki çalışanlar için de kısa çalışma ödeneği verilebilmesinin önünü açtı.İşverenin konkordato ilan etmesi, iflası veya iflasın ertelenmesi gibi durumlarda ise çalışanların üç aylık ücret alacakları yine işsizlik sigortası fonu bünyesindeki ücret garanti fonundan ödeniyor. Bu fondan yapılan harcamalardaki artış ise  dikkat çekiyor.

Ocak-Ekim döneminde ücret garanti fonundan 5 bin civarı çalışanın ücreti ödenirken, ekim döneminde bu rakam 3 bin’e çıktı. Kasımda 4 bin , aralık ayında ise 7 bin’lere ulaştı. Ödeme miktarı da eylül ayında 13 milyon 993 bin TL olurken, kasımda 15.5 milyon, aralıkta da 23.9 milyon TL’ye çıktı. Böylelikle ücret garanti fonu ödemeleri 2018 yılı itibariyle 81 milyon TL oldu. Bu rakam 2017 yılında ise 25.8 milyon TL idi.

İşsizlik sigortasında faydalanan kişi sayısı 2018 son çeyreğinde olağanüstü şekilde artış gösterdi.

Eylül ayında 457 bin 173

Ekim ayında 476 bin 97

Kasım ayında 523 bin 852

Aralık ayında ise 577 bin 54

Yorum Yap