1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. TİMURUN YENİ FİLİ, POŞETLİ KDV BEYANNAMESİ

TİMURUN YENİ FİLİ, POŞETLİ KDV BEYANNAMESİ

TİMURUN YENİ FİLİ, POŞETLİ KDV BEYANNAMESİ

”TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan poşet beyannamesi olarak bilinen ve tüm muhasebe camiasını bir angaryanın içine sürükleyen uygulama kaldırılmak üzere, tarafların ortaklaşa aldıkları karar neticesi kaldırılıyor.

Bu uygulama artık KDV beyanname’ sine bir satır eklemek sureti ile beyan edilecektir. “

Meslek camiası buna sevinsin mi şimdi?

Poşet beyannamesi verebilmek için birkaç yöntem vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından sisteme direkt bağlanmak, E-Devlet kanalıyla sisteme bağlanmak ve interaktif vergi dairesinden yönlendirme şeklinde sisteme bağlanıp beyanı vermek.

Bu yöntemlerin hiç birinde mali müşavirlerin hukuki beyan et sorumluluğu yoktu. Çünkü bu yöntemler mükellefin kendisine ait e- dönüşüm sistemleriydi.

Şimdi KDV beyannamesine bir satır ekleme yapacaklarmış. Anlamı ne? Mükellef KDV beyannamesini Mali Müşavirler aracılığıyla verebilir. Yani bu beyannameden biz sorumluyuz. Şimdi KDV beyannamesi kanalıyla poşet beyanı da mesleki iş sorumluluğumuza ne güzel eklendi. Dahası beyan edebilmek için durup bunlara birde muhasebe kaydı oluşturmak gerekecek. Besbelli bu angaryayı düşünen KDV beyannamesinin hazırlanma aşamasını bilememiş. Sanmış ki hazır bir beyannameyi biz onaylayıp tahakkuk yaptırıyoruz.

Neticede bir poşet beyannamesi bizimle alakasızken, KDV beyannamesiyle hukuki sorumluluğumuza atılacakmış. Beyan ve beyan için muhasebe kaydı oluşturacak yeni bir angaryamız olacak.

Gözümüz aydın….

Herkes Nasrettin Hoca ve Timur’ un filleri fıkrasını bilir. Meslektaş olarak poşet beyannamesine direnelim derken o direnç yolunda ne olduysa oldu yeni bir filimiz olacak.

 

MALİ MÜŞAVİR AYLA ALTINTAŞ

Yorum Yap