1. Ana Sayfa
  2. Mevzuat Duyuruları
  3. TİCARİ ARAÇLARIN TRAFİK CEZALARI., BUNDAN SONRA SGK BİLDİRİLECEK..!

TİCARİ ARAÇLARIN TRAFİK CEZALARI., BUNDAN SONRA SGK BİLDİRİLECEK..!

TİCARİ ARAÇLARIN TRAFİK CEZALARI., BUNDAN SONRA SGK BİLDİRİLECEK..!
1

Trafik denetimlerinde ticari araçlarda ceza yiyen sürücünün bilgileri SGK ile eşleştiriliyor. Ceza yiyen sürücünün şirkete kaydı-sigortası yoksa, ilgili şirkete kaçak işçi çalıştırma cezası uygulanıyor. Kapsama şirketlerin ve işletmelerin ticari araçları, minibüs, servisler, taksiler, kamyonlar, kamyonetler, çekiciler vb giriyor.

Denetimlerde, araçların trafik kurallarına A’dan Z’ye uyumlu olması gerekiyor, şöfor dahil. Şöyle ki, denetimlerde ticari araçları süren sürcülerin mutlaka sigortalı-çalışan olmaları gerekiyor. Çünkü kesilen trafik cezaları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi ile otomatik ilişkilendiriliyor. Ticari araçta ceza yiyen sürücünün sigortasız veya şirket çalışanı olması tespiti halinde 8 bin lirayı bulan oranda idari para ceza kesebiliyor.


Ticari araçlara kesilen trafik cezası SGK sistemi ile otomotik olarak ilişkilendiriliyor. Ticari araçta ceza yiyen sürücünün bilgileri (TC kimlik no vb) SGK ile eşleşmez veya sgk kayıtlarında yoksa araç sahibi firma için kaçak işçi cezası gündeme geliyor ve kesiliyor. Bu şekilde bir şirkete işletmeye 8.118 TL idari para cezası ve 235 TL de trafik cezası kesiliyor.

Bütün şirket veya işletme sahibi sürücülerinin mevzuata ve kurallara uygun ticari araç kullanmaları, ceza yememeleri açısından önem arz ediyor.

Yorum Yap