1. Ana Sayfa
  2. Muhasebe ve Diğer Haberler
  3. SMMM Stajını Başlatmasına Cezaevi Engeli

SMMM Stajını Başlatmasına Cezaevi Engeli

SMMM Stajını Başlatmasına Cezaevi Engeli

M.Sırrı Aygün küçük yaşta ceza evine girdi. Lise ve Lisans eğitimini ceza evinde tamamladı. Mali Müşavir olmak isteyen S.Sırrı Aygün  Türkiye Serbest  Muhasebeci  Mali Müşavirler ve   Yeminli  Mali   Müşavirler  Odaları   Birliği’nin ve  Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü’nün olumlu görüş vermesi üzerine SMMM Staj başlatma sınavına girdi.

Bu sınavı  gecen ilk mahkum oldum. Fakat SMMM Staja başlatma sınavını geçmek tek başına Malı Müşavir olması için yeterli görünmüyor. 3 Yıl bilfiil staj yapması ve stajın sonunda SMMM Yeterlilik sınavlarından da başarılı olması gerekiyor.

Küçük yaşta cezaevine giren M.Sırrı Aygün;

  • Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü onur belgesiyle bitirdi,
  • İşletme üzerine yüksek lisans yapmak için ALES’i kazandı.
  • Adalet bölümünü bitirdi
  • Kapalı cezaevinden Kütahya Açık Cezaevi’ne geçince Dumlupınar Üniversitesi Büro Yönetimi bölümünü okudu.
  • Bu arada “Oysa Olgunlaşmamışım” isimli ilk kitabını yazdı.
  • SMMM staj başlatma sınavını kazandı

Çocuk mahkumların toplu kazanılması, Yasal mevzuatta bulunan eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.

change.org üzerinden Eskişehir Açık Cezaevinde kalan Hükümlü Mehmet Sirri Aygün SMMM stajına başlasın adlı kampanya başlatıldı. Kampanya metninde bu talebini dile getirdi.

“Mayıs 2008 de cezaevine girdim. Yarım kalan lise öğrenimimi cezaevinde tamamladım. 2015 yılında AÖF İşetme, 2017 yılında Adalet bölümünü onur öğrencisi olarak bitirdim. 2016/2.dönem de cezaevinden Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavına girdim ve sınavı kazanarak staja başlamayı hakettim. Sınava Ceza ve Tevkif Evlerinin verdiği izinle girdim. Staja başlamak için yaptığım başvurular hükümlülerin eğitim genelgesinde bu stajla ilgili bir hüküm bulunmadığı için rededilmektedir ve staja başlıyamıyorum. Sınava girmeme müsade edenler şu anda staja başlama talebime kulaklarını kapatmaktalar. Halen Eskişehir Açık Cezaevinde kalan cezamı infaz etmekteyim.İlgili yönetmelik maddesinde yapılacak bir düzenlemeyle veya hukuki bir yorumla mağduriyetim ortadan kaldırılabilir.”

Meslektaş adayımızın  Change Üzerinden başlatılan imzaya kampanyasına destek vermek için tıkla

Change Üzerinden başlatılan imzaya kampanyasına destek ver

Yorum Yap