1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. SMMM Müşteri Kotası Mücadelesinde Flash Gelişmeler Yaşanıyor. Antalya ve Kayseri SMMM Meslek Odaları Kota İstedi

SMMM Müşteri Kotası Mücadelesinde Flash Gelişmeler Yaşanıyor. Antalya ve Kayseri SMMM Meslek Odaları Kota İstedi

SMMM Müşteri Kotası Mücadelesinde Flash Gelişmeler Yaşanıyor.  Antalya ve Kayseri SMMM Meslek Odaları Kota İstedi
1

Smmmgundem ekibinin yoğun çalışması  ile devam eden smmm müşteri kotası kampanyası mesleki kamuoyunda gündem olmaya devam ediyor. CİMER’e kısa sürede meslek mensupları tarafından binlerce SMMM Müşteri Kotası Gelsin talebi iletildi ve iletilmeye devam ediyor. Change.org üzerinden başlatılan “Adaletli Gelir Dağlımı için Müşteri Kotası Gelmeli ” kampanyasını şimdiden binlerce  kişi imzaladı. Ülke gündeminde seçim etkisi geçtiğinde SMMM Müşteri Kotası daha etkin ses yaratacağı şüphe götürmemektedir. SMMM Müşteri Kotası Talebine şimdiden açık ve net bir dille Kayseri ve Antalya SMMM Odaları katıldı. smmmgundem ekibi tarafından başlatılan  “Adaletli Gelir Dağlımı İçin Müşteri Kotası Gelmeli Kampanyasına” burayı tıklayarak destek verebilirsiniz

Kayseri SMMM Odası 23.02.2019 Tarihinde “ARTIK YETER” başlıklı basın bildirisinde  Nüfus, mükellef, meslek mensubu sayısına göre de müşteri kotası getirilmeli böylece tekelleşme önlenmelidir” dedi. Aynı Şekilde Antalya SMMM Odasıda basın bildirisinde “MÜKELLEF KOTASI – Zamana Dayalı Ücret Uygulamasının gelmesini”  talep etti

Diğer Meslek Odalarımızın’da Antalya ve Kayseri SMMM Odaları gibi SMMM Müşteri Kotasının Gelmesi yönünde çalışmalara kısa sürede katılacağını gözlemlemek zor değil.  Çünkü meslek içinde bir kısım elitin yarattığı tekel binlerce meslek mensubunu tarafından artık kabul görmeyecek ve haklı itirazlarını daha gür dile getirecektir.  SMMM Gündem Ekibi olarak Antalya ve Kayseri SMMM Odaları yönetimine teşekkür ederiz. İşte Ayrıntılar;

ANTALYA SMMM ODASINDAN MÜŞTERİ KOTASI TALEBİ GELDİ

Antalya SMMM Odasının İktisadi Dayanışma haber sitesinde yayınlanan açıklamasında acilen ” MÜKELLEF KOTASI – Zamana Dayalı Ücret Uygulamasının gelmesini” talep etti.  Antalya SMMM Odası Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR imzalı basın açıklaması aynen şu şekilde;

ÇÖZÜM İSTİYORUZ.
 
İŞ YETİŞTİRME PAHASINA CANIMIZDAN OLMAK İSTEMİYORUZ!
 
Değerli Basın Mensupları
 
Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce 3565 sayılı kanunla yasal statüsüne kavuşan muhasebe mesleğimizin, ‘‘Muhasebe Haftası’nı’’ ve ‘‘ Odamızın 29. Kuruluş Yıl Dönümünü’’  meslektaşlarımız ile birlikte hüzünle karşılıyoruz.   
 
Otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan meslek yasamızda, seçim maddeleri dışında maalesef çağın gerektirdiği önemli değişiklikler yapılmamıştır.
 
Oysa Teknoloji 4,0’ın Muhasebe 4,0’ı çok etkilediği bir mesleği icra ediyoruz. Otuz yıl önce tüm beyanname ve bildirimler elle doldurularak verilirken, bugün beyannamelerin %98’i elektronik ortamda verilmektedir. Bu günkü gelinen sistemde;  vergi mükellefleri vergi dairesine gitmek yerine, meslek mensuplarının bürolarına giderek sorunlarını buralarda çözmektedirler. 
 
Değerli Basın Mensupları
 
Çağın gerektirdiği gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresini yaşamaktayız. 
 
Maalesef kamunun, her işi önce muhasebeciler üzerinden halletme anlayışı meslek mensuplarını her geçen gün yeni bir iş yükü ile karşı karşıya bırakmaktadır.
 
Kendilerine yüklenen iş ve sorumluluklarını karşılıksız, özveriyle yerine getirmeye çalışan meslek mensuplarımız; maalesef artan iş yükü ve angaryalar karşısında ezilmektedir…
 
Meslektaşlarımız; ‘‘İŞ YETİŞTİRME!’’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Kaybediyor!
 
Geçen ay Eskişehir’de bir meslektaşımız, Bu hafta Mersin’de iki meslektaşımız, mesleğin stresine yenik düşerek kalp krizi ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybetti. Yine bu hafta Geçici Vergilerin son günü Eskişehir’de bir başka meslektaşımız işlerini yetiştirmek için hastaneye gitmeyerek, yani yaşamını hiçe sayarak beyin kanaması geçirmiş ve ne yazık ki o meslektaşımızda Perşembe günü hayatını yitirmiştir.
 
Meslek camiası olarak, meslektaşlarımızın vefatı, rahatsızlanması hepimizi derinden üzerken, yaşadığımız bu üzüntü verici durum; bizleri içinde bulunduğumuz koşulları sorgulamaya itmektedir.
 
GÖRÜYORUZ Kİ; Meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve HASTA OLMAYA BİLE HAKKIMIZ YOK!
 
Hepimizin bildiği gibi, 1989 yılında yürürlüğe giren 3568 Sayılı Meslek Yasamız artık GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.
 
Sürekli değişen mevzuat nedeniyle asla dinlenme fırsatı bulunmayan meslek mensuplarının,  hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. 
 
Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz, Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, BİZLERE HİÇBİR KATKISI YOKTUR.
 
Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, ANGARYALARA BOĞULMUŞ,
harcamış olduğu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi; personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir.
 
BİZLER; ACİLEN   SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA Değişiklik Yapılmasını istiyoruz.
 
TÜRMOB ve ODALARIN görüşünün alınarak hazırlanacak güncel MESLEK YASASININ biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizin daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz. 
 
Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz.
 
Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında MÜCBİR SEBEP hakkına sahip olmasını, 
 
MÜKELLEF KOTASI – Zamana Dayalı Ücret Uygulamasının gelmesini,  
 
Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için YEŞİL PASAPORT HAKKI TANINMASINI,
 
DÖRDÜNCÜ DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANININ KALDIRILMASINI, 
 
BEYAN VE ÖDEME SÜRELERİNDE YAŞANAN UZAMA KAOSUNU ÖNLEYEN DAHA GERÇEKCİ BİR DÜZENLEME YAPILMASINI,
 
YENİ İŞYERİ AÇACAK ve ŞARTALARI UYGUN TÜM MESLEK MENSUPLARINA KOSGEB DESTEĞİNİNverilmesini istiyoruz.
 
HİÇBİR MESLEKTAŞIMIZIN İŞ YETİŞTİRME STRESİ ALTINDA HAYATINI KAYBETMESİNİ İSTEMİYORUZ.
 
Değerli Basın Mensupları
 
Mesleğini icra ederken doktorunun dinlenme önerisine rağmen, yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlemek pahasına masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden meslek mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.
 
Odamızın Kuruluşunun 29. Yılını Kutladığımız ve Muhasebe Haftamıza buruk olarak girdiğimiz bugünlerde; ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. 
 
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
Emrullah Tayfun ÇAVDAR
Başkan

KAYSERİ SMMM ODASI SMMM MÜŞTERİ KOTASI GELMELİ TALEBİNDE BULUNDU

Kayseri SMMM Odası Mesleki Mücadelenin yanında her zaman açıkça yer aldığını bir kez daha gösterdi.  23.02.2019 Tarihinde “ARTIK YETER” başlıklı basın bildirisinde  Nüfus, mükellef, meslek mensubu sayısına göre de müşteri kotası getirilmeli böylece tekelleşme önlenmelidir.  dedir.

ARTIK YETER

Mali Müşavirlerin Çalışma Koşulları Basın Açıklaması

23.02.2019

Kayseri SMMMO Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Oda Başkanımız Sayın Fatih TANRIÖVER ve Oda Sekreterimiz Sayın Ali YEDİKAYA, Türkiye’nin her yerinden gelen genç yaşta ölüm haberleri ve kaybettiğimiz meslektaşlarımızın derin üzüntüsünde olduğunu belirterek, haklarımızı elde etmek, uygun çalışma koşullarını sağlamak için meslektaşlar olarak birlik olmamızın gerekliliğini bir kez daha vurguladı.

Basın açıklamasında TANRIÖVER, şunları kaydetti:

Değerli Basın Mensupları

Son zamanlarda odamız üyeleri genç yaşlarında kalp ve benzeri hayati rahatsızlıklar sonucu yaşamlarını kaybetmektedir.  Önceki günlerde mesleğimizin getirmiş olduğu yüke, strese ve tempoya dayanamayan odamız üyelerinden Şaban BİLGEN, Asım TOKAT ve Orhan ÖZÇANDIR kalp krizi geçirmiş ve Asım TANRISEVEN vefat etmiştir. Önce, doktorunun dinlenme önerisine rağmen 18.02.2019 Pazartesi günü ofisinde yetiştirmek zorunda olduğu Geçici Vergi Beyannameleri düzenlerken masa başında kalp krizi geçirerek hayata veda eden meslek şehitlerimiz Mersin Odamızın Üyeleri İbrahim BİLSEL;  ardından Serkan SERPİN’e, Eskişehir Odamızın üyesi Cemal PEKCAN’a Allah’tan Rahmet diliyor, aynı durumda hastanede yatan Eskişehir Odamızın üyesi Süleyman Özmen KORÇ’ a acil şifalar diliyoruz.  Birçok üyemiz bu ve benzeri hastalıklara yakalanmaktadır. Üyelerimizden vefat edenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı, hasta olanlara acil şifalar diliyoruz.

Angarya ve iş yükü stresi meslektaşların kronik hastalıkları haline gelen, Şeker, Kolesterol, Yüksek Tansiyon, Kalp Krizi, Beyin Kanamaları, Felç gibi ölümcül hastalıklarla ansızın aramızdan ayrılmalarına neden oluyor. Yatarak tedavi olduğu için işlerini takip edemeyen, beyannamelerini veremeyen veya geç veren meslektaşlarımızın sayısı ise tahmin edilenden çoktur. Buna birinci dereceden yakını yoğun bakımda yatan meslek mensubunun hastane koridorlarından yaptığı beyannameleri de üzülerek ekleyebiliriz.

Son yıllarda birçok meslek mensubu sağlık alanında kendilerini ihmal ediyorlar, bunun ana sebebi periyodik sürelere bağlanan evrakların GİB, SGK ve diğer Kamu kurumlarına süreli verilmesi, yukarıda yazdığımız sağlık sorunlarını tetikliyor.

 Hastalık, Analık-Doğum, Yakınlarının vefatı, Evlenme, Tabi ve Doğal Afet(Deprem, sel, yangın) buna benzer mücbir sebeplerde orta da varlığını sürdürse bile, bu mücbir sebepler yasada olmadığı için maalesef meslek mensubuna uygulanmıyor. Meslek mensubu evlendiğinde mutlu gününde işi, Anne olduğunda işi, Eşi çocuk dünya getirdiğinde işi, Anası-babası ve yakını vefat ettiğinde cenaze de işi, İş yeri yansa da Deprem de yerle bir olsa da, sel götürse de işi ile birlikte yaşamak zorunda. Hatta vermesi gereken beyannamelerin son gününde vefat etse dahi işini yapamadığından dolayı müşterileri cezalarla karşı karşıya kalıyorlar.

Hiçbir vergi istisnası veya indirimi olmaksızın gece gündüz çalışan, Maliye teşkilatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ücretsiz personeli konumuna düşürülen, devlet teşvik ve kredisi kullanmaksızın uzun yıllar hizmet veren meslek mensuplarımız, arabuluculuk gibi asıl iştigal konularında dahi göz ardı edilmekte, ancak poşet uygulaması gibi işlemler bile meslek mensubunun üzerine bindirilerek günden güne kan kaybettirilmektedir.

Mesleğimizin zorluklarını, meslektaşın üzerine yüklenen, sorumlu olmadığı halde yapmak zorunda kaldığı işlerin fazlalığından dolayı, kendisine, ailesine, sosyalleşmeye ve en önemlisi sağlığına zaman ayıramayan meslektaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini yıllarca her türlü platformda dile getirdiğimiz halde her hangi bir düzenleme yapılmamıştır.

GÖRÜYORUZ Kİ;

Meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve HASTA OLMAYA BİLE HAKKIMIZ YOK!

Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız, 1989 yılında çıkmış ve artık GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı bulunmayan bizlerin hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, BİZLERE HİÇBİR KATKISI YOK. Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir.

BİZLER;

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA Değişiklik Yapılmasını istiyoruz. TÜRMOB ve ODALARIN görüşünün alınarak hazırlanacak güncel MESLEK YASASININ biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizi daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz.

Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz.

  1. Dereceye kadar yakınının ve elbette meslek mensubunun şahsi hastalık, vefat vb. gibi durumlarında MÜCBİR SEBEPhakkına sahip olmasını,

Meslek mensuplarının düzenlemiş olduğu sözleşmelerdeki damga vergisinin kaldırılması,

-Serbest meslek faaliyetlerinde  %  90 KDV Tevkifatı yapılmasını

-Serbest meslek giderlerinin genişletilmesini,

– Birçok meslekte olduğu gibi Müşavirlik yıpranma payının ( Beyin Amortismanı ) getirilmesini,

-Mesleki faaliyette KDV’nin, Gelir Vergisi Kanunda olduğu gibi “tahsilat esasına’’ bağlanmasını,

-Dördüncü dönem geçici verginin kaldırılmasını,

-Beyan ve ödemede daha uygun bir süre verilmesini,

-Yeni işyeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini,

– Nasıl poşet beyanı GİB dahil edilerek meslektaş aracılığıyla gönderilmesi çözümleniyorsa, yıllardır Bakanlığın vesayeti altında bulunan hep üvey evlat muamelesine tabi olan, Vergilerin tarh, tahakkuk, tahsilatında bedava memurluk yapan çilekeş, cefakar meslektaşın yıllardır bir türlü çözülemeyen kanayan yarası haline gelen tahsilat sorununa da artık bakanlık bir el atmalı.  Muhasebe ücretinin de tahakkuku ve tahsilatı GİB’ e dahil edilmeli, ücret ödendiği taktirde vergisi kaynakta kesilerek meslek mensubunun hesabına her ayın 10 gününde havale yapılmalı. Şayet müşteri tarafından ücret ödenmediği takdirde meslek mensubunun bu müşterinin beyannamesini yollamasına engel getirilmeli.  Ayrıca ödenmeyen her ay için 6183 sayılı AATUK. gereği gecikme zammı tatbik edilmeli.

Meslek mensubu hem E-birliğe hem de Gelir idaresine ayrı ayrı sözleşme tanzim etme yerine Avukatların notere yaptırdığı vekâletname gibi, GİB aracılığıyla bir sözleşme düzenlenmesive bir bildirimin yapılması sağlanmalı.

Nüfus, mükellef, meslek mensubu sayısına göre de müşteri kotası getirilmeli böylece tekelleşme önlenmelidir. Denetçiliği tekelinde tutanların, bir yandan da müşavirlik yapmaları (yan şirketler kurma yoluyla kanunu dolanmaları) engellenmelidir.

         Avukatlar gibi Yasada değişik yapılarak Türmob yardım sandığı kurulmalı, uygun koşullarla meslektaşların istifadesine sunulmalıdır.  Zira bürolarımız teknoloji çağın gerisinde kalmaya başladı.

TÜRMOB’da temsil sorunu çözülmelidir. Temsil sorununun en şikayetçi kesimi Mali Müşavirlerdir. İki eş başkan olmalı biri YMM diğeri SMMM,  6 üye SMMM’lerden, 3 üye YMM’lerden olmak üzere toplam 9 üye veya aynı oranla 15 üye.

YMM – SMMM ortaklığının engellenmemesi ve Sosyal Güvenlikte 6111 sayılı yasadan her vatandaş gibi meslektaşlarda yararlanmalıdır.

Vergi incelemelerine başlama işlemi YMM ve SMMM ye de bildirilmelidir. İncelemelerde yasal olarak istenmesi gereken defter ve belgeler harici inceleme elemanlarının sorumluluk yazarım tehditleriyle ekstra angarya isteklerine son verilecek düzenlenme yapılmalıdır.

Beyannamelerin imzalanmasıyla ilgili parasal sınırlamalar kaldırılmalıdır.

Tevkif yoluyla vergilendirme yerine her kesimin beyan yoluyla vergileme yapılmalı.

Defter Beyan sistemi daha pratik hale getirilmeli gereksiz ayrıntıya boğulmadan yapılacak değişikliklerde bu sistemin uygulayıcısı durumunda olan meslektaşların görüşü de alınmalıdır. Defter beyan sisteminden Meslek Mensubu olmayanların beyanname göndermesinin engellenmesi gerekmektedir.

MESLEKTAŞLARIMIZIN İŞ YETİŞTİRME STRESİ ALTINDA HAYATINI KAYBETMESİNİ İSTEMİYORUZ.

Mesleki onuru ve sorumluluğuyla her erdemli insan gibi işlerini zamanında yetiştirmek için sağlığını hiçe sayarak çalışan meslektaşlarımız birer meslek şehididir. Ama biz mesleğimiz yüzünden sağlığımızdan olmak değil, Mesleğimizi ‘sağlıklı’ yapmak istiyoruz! Sabrımız kalmadı. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

KAYSERİ SMMM ODASI SEKRETERİ         KAYSERİ SMMM ODA BAŞKANI

             ALİ YEDİKAYA                                       FATİH TANRIÖVER

 

  

Yorum Yap