1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap
  3. Serbest Meslek Erbabı Promosyon Amacı ile Hediye Ettiği Bilgisayarı Gider Yazabilir mi?

Serbest Meslek Erbabı Promosyon Amacı ile Hediye Ettiği Bilgisayarı Gider Yazabilir mi?

Serbest Meslek Erbabı Promosyon Amacı ile Hediye Ettiği Bilgisayarı Gider Yazabilir mi?

SORU

İyi çalışmalar dilerim. Danışmanlık faaliyeti gösteren bir müşterim danışmanlık hizmeti verdiği müşterisine bilgisayar hediye ediyor.Pazarlama gideri olarak kayda alabilirmiyiz .nasıl bir yol izlememiz gerekir ,direk gider olarak yazabilirmiyiz yada diğer stoklara alıp fatura mı etmemiz gerekir konu ile ilgili yardımınızı rica edeceğim. Saygılarma

CEVAP

Danışmanlık faaliyetini S.M.Erbabı veriyorsa böyle bir gider yaratılamaz. GVK 68.maddede sayılmayan giderler kazancın tespitinde gider olarak kayıtlara alınamaz.Danışmanlık gideri Ticari kazanç sahibi tarafından veriliyorsa GVK 40 maddede belirtilen gider olarak kayıtlara alınır.

Kaynak : İSMMMO Forum

Yorum Yap