1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap
  3. Serbest Meslek Erbabı Huzur Hakkı Alırsa Beyannameye Dahil Edilir mi?

Serbest Meslek Erbabı Huzur Hakkı Alırsa Beyannameye Dahil Edilir mi?

Serbest Meslek Erbabı Huzur Hakkı Alırsa Beyannameye Dahil Edilir mi?

SORU

Gelir vergisi mükellefi avukat ayrıca yönetim kurulu üyesi olduğu için huzur hakkı ödemesi aldı. vergisel boyutu ile ilgili desteğinizi rica ederim.

CEVAP

Huzur hakkı GVK 61. maddeye göre ÜCRETTİR. Ücret olarak bordro ile ödeme yapılır.Avukat başka bir işverenden ücret almıyorsa alınan huzur hakkı yıllık beyannameye dahil edilmez. Bir den fazla işverenden ücret alıyorsa GVK 86. maddedeki koşullara göre beyan edilir veya edilmez.

Yorum Yap