İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Nispi Aidatın Kaldırıldığını TÜRMOB Nihayet Kabul Etti

Nispi Aidatın Kaldırıldığını TÜRMOB Nihayet Kabul Etti

Nispi Aidatın Kaldırıldığını TÜRMOB Nihayet Kabul Etti
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen Anadolu Odaları Eğitim Semineri 14-17 Ekim 2018 tarihlerinde Calista Resort Hotel Belek/Antalya’da gerçekleşti gerçekleşen Seminerde konuşan: TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan;
.
 “Üzülerek de olsa bilgilendirmek zorundayım. Üyelerimizin her yıl bağlı oldukları SMMM Odalarına ödemek zorunda oldukları %1 lik Nispi Aidat bundan böyle ödenmeyecek. Çünkü.;  Yargı Nispi aidatı  Kaldırdığını  belirtti.“dedi.”
.
Mali Müşavirler Sendikası (İşveren)  başlattığı hukuksal mücadele sonucunda Danıştay 28.01.2016 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ardından da yürütmenin durdurulmasının reddine 29.09.2016 karar vererek olayı son aşamaya taşımıştır. Nihayet 14.06.017 tarihinde nispi aidatın yasal dayanağının olmadığına karar vererek bu aidatın tahsilini durdurmuştu.
.
Bundan böyle büyük bir gelirden mahrum kalacak olan Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odaları bunu yasal düzenleme ile getirmek istemişler ve TBMM nezdinde çalışma başlatmışlardı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Mali Müşavirler Sendikası (İşveren) girişimleri etki ederek Dört siyasi  partinin uzlaşması sonucu Katma Değer Vergisi kanun değişikliği yasa tasarısına 26. Madde olarak giren düzenleme mecliste yapılan görüşmelerde verilen geri çekme önergesinin kabul edilmesiyle yasalaşmamıştır.
.
Danıştay kararına itiraz eden TÜRMOB ve Maliye Bakanlığı davayı temyize götürdü fakat sonuç alınamadı.
Mali Müşavirler Sendikası (İşveren) meslek camiası için yürütüğü haklı mücadele sonucu Nisbi aidat artık yok

Yorum Yap