1. Ana Sayfa
 2. Makaleler
 3. MÜŞTERİ KOTASI GELECEK, ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ

MÜŞTERİ KOTASI GELECEK, ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ

MÜŞTERİ KOTASI GELECEK, ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ
1

Meslek yönetim bürokrasisinde görevleri boyunca “Müşteri Kotası” gelsin dediğinizi duydunuz mu? Duymadınız, duyamazsınız. Duysanız da gönüller hoş olsun diye söylenir;

Çünkü belli bir zümrenin 1000 den fazla müşterisi var. Müşterilerin isimlerini bile bilmezler.
Çünkü hiçbir zaman ayrıcalık bu zümrenin çıkarlarına ters düşemezler.
Çünkü bu ay kirayı yada bağkuru nasıl ödeyeceğiz derdine düşmediler.
Çünkü sürümden kazanma mantığı ile binlerce  defterleri asgari ücret altında tutarlar
Çünkü bir Oda YMM diğer Oda Muhasebe bürosudur

GİB İSTİYOR MESLEK KURULUŞLARI DESTEKLEMİYOR

GİB bu uygulamayı istiyor. Çünkü Vergi mekanizmanın sağlıklı denetimi için Ön denetim Mali Müşavirler tarafından yapılmalıdır. Bir mali müşavir 1000 geçkin müşterisinin ön denetimini yapması da mümkün müdür. GİB bu yüzden müşteri kotasını istemektedir.  Fakat meslek örgütlerinden sahiplenme ve talep görememektedir

Şimdi artık bayrağı elimize alma zamanı. Mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkma zamanı. Biz geri çekildikçe daha çok kaybediyoruz, onlar daha çok kazanıyor.

Birilerin menfaati için raflarda bekletilen müşteri kotasını hayata geçireceğiz. Bu zümrenin yağma düzenine son vereceğiz. Kota Gelecek. Kayıt Elamanı değil, Kamu adına Ön Denetim yapan, Yönlendirici, mali analiz yapıcı meslek mensupları olacağız.

KOTA GELİRSE MESLEK MENSUBU İŞSİZ KALMAYACAK

Bağımsız çalışan meslek mensuplarında defter sınırlaması yok. 300, 500, 1000 defter tutanlar var. Bizim mesleğimiz bilgiye dayanan bir meslek, bundan dolayı kaliteli iş yapılması ve Kamu için Ön Denetimin kurulması gerekli. Bu kadar sayıda defter tutmak hem işin kalitesini ve Ön Denetim gücünü düşürüyor hem de haksız rekabete neden oluyor. Kamu vergi kaybediyor, meslek mensuplarında haksız rekabet yaratır.  Müşteri Kotası geldiğinde Bağımlı çalışan meslek mensubu düşük ücretle çalışmak zorunda kalmayacak. Büro açmaya korkmayacak. Çünkü bazıları çok sayıda defterle piyasayı kapatmayacak. Bu sayede Bizler sadece işverenin kaydını tutan meslek mensupları olmayacağız. Yönlendirici, mali analiz yapıcı meslek mensupları olacağız.

KOTA GELİRSE      

Kota gelirse Vergi Denetimi Güçlenecek
Kota gelirse Meslekte İstihdam Artacak, Meslek Mensubu işsiz kalmayacak
Kota gelirse, korsan kendiliğinden biter.
Kota gelirse, defter transferi yaparken kimse ücret kırmak istemeyecek
Kota gelirse, ahbap çavuş ilişkisi sona erecek
Kota gelirse, meslek bir saygınlığa, itibara kavuşacak
Kota gelirse, meslek sosyallik kazanacak
Kota gelirse, bir işçi muhasebe bürosundan emekli olabilme hayali kurabilecek
Kota gelirse, mesleğe yeni başlayanların canı çıkmayacak
Kota gelirse, vergi tahsilatı artacak

Kar tanesi olmak için, sesimizi duyurmak için, Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak demek için, Meslekte  Yağma ve Tekelleşmeyi bitirmek için  Ankara SMMMO Odası Yönetim Kuruluna hiç bir gruba bağlı olmadan BAĞIMSIZ olarak adayım.

 

 

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (3)

 1. Kesinlikle gelmeli. Yıllardır bunu savunuyorum.

 2. Elinize saglik kodoman smmm son 🖒

 3. Ben 1999 yılındaki Trabzon Smmmo oda seçimi genel kurul da yaptığım konuşmam da müşteri kota gelmesi hukuki ahlaki etik açısından mecburi olmalı ve kota gelmelidir diye konuşma yapmıştım. Yani 20 yıl oldu nerede ise. Artık bu kota gelmeli. Kota geldiği takdirde fiyatların düşmesi de engellenmiş olacak. Bu da birbirlerinin müşterilerini araklamak için fiyat düşmeyi de önleyecek. Böylece ipler müşterinin elinde değil meslek mensubunun elinde olacak. Daha az müşteri ile daha iyi fiyat sağlandığında gerçek marjinal fayda sınırı da bulunmuş olunacak. Bu da daha az bürokratik uğraşma daha az yıpranma demektir. Aynı zamanda başka meslek mensuplarına da fırsat yaratmak olacaktır.!🤗 🤗 🤗

  Ahlâk vicdan etik insan hakları açısından günün şartları, bürokratik işler ve işlerin yapılabilir ölçüsü içinde mutlaka ve mutlaka acil ivedi olarak kota gelmelidir!
  Üstelik bu meslektaşların bir araya gelmesi Birleşmesi ve ilgili konularda meslek mensuplarının kendi aralarında paylaşım yapmasını da sağlar🤔🤔
  Örneğin defter yazması bordro hazırlamaları beyanname bildirge göndermesi teşvikler Sgk ve İş Kanunu ve Güvenliği,
  Vergi Usul Kanunu,
  Gelir Vergisi Kanunu,
  Türk Ticaret Kanunu gibi konu paylaşımları dayanışması olur.
  Az ücretle çok defterle uğraşıp,
  hem ruhani psikolojik hem bedenen yorulma yönünden, hem de hata yapma riskinin çok olma açısından gereksiz çok defter saçmalıktır.
  Ayrıca başka kişilerin rızıklarını ve insan haklarını çalmak demektir.
  Az defter ve memnun edebilecek ücret
  en adil gerçek adalet hakkaniyetdir!
  Daha iyi kontrol daha şeffaf hizmet ile tatmin edici ücret ortaya çıkacaktır.