1. Ana Sayfa
  2. Mevzuat Duyuruları
  3. Mükellef Ne Yapsın? Biz Ne Yapalım? şüpheli/riskli/yersiz KDV indirimlerinizi çıkarın aksi halde özel esaslara alınacaksınız yazıları

Mükellef Ne Yapsın? Biz Ne Yapalım? şüpheli/riskli/yersiz KDV indirimlerinizi çıkarın aksi halde özel esaslara alınacaksınız yazıları

Mükellef Ne Yapsın? Biz Ne Yapalım?  şüpheli/riskli/yersiz KDV indirimlerinizi çıkarın aksi halde özel esaslara alınacaksınız yazıları
Vergi idaresinden gelen “şüpheli/riskli/yersiz KDV indirimlerinizi çıkarın aksi halde özel esaslara alınacaksınız, hatta hakkınızda inceleme yapılıp sahte fatura kullanmaktan dolayı idari ve adli cezalara maruz kalabilirsiniz” kinayeli yazı ile muhatap olan mükelleflere sıkça rastlanmaya başlanmıştır. Mükellefler ya da mali müşavirleri böyle bir durum karşısında zor duruma düşmekte ve kararsızlık içinde çıkış yolu aramaktadırlar. Kararsız kalma sebepleri alternatifi olmayan zararlı seçenekleri tercih etmek zorunda bırakılmalarıdır. Bu seçenekler ise şöyledir:
1- Düzeltme beyannamesine ihtirazi kayıt koyup dava açma yolu. Bu yol tercihe şayan değil. Çünkü vergi mahkemeleri istinaf/temyiz içtihatlarını dikkate alarak bu davayı esasa geçmeden usul yönünden kabul edilemez bularak incelenmeksizin ya da dosya tekemmül edince incelemeden doğrudan reddetmektedir.
2- Yüksek tutarda indirimlerin çıkarılarak düzeltme yapılması. Bu seçenek de pek mantıklı değildir. Çünkü hiç beklenmeyen bir anda ilgili dönemde yeterli devredecek KDV indirimi bulunmayan işletmeler için tahakkuk eden vergiler nedeniyle ciddi anlamda nakit sıkıntısı meydana gelebilir.
3- Düzeltme yapmayarak direnmek. Bu durumda ise özel esaslara alınma, inceleme yapılması ve sonunda da hem idari hem adli açıdan cezalandırılma riski var.
Tekrar tekrar aynı noktaya geliyoruz ama yine söylemek gerekirse mükellefin bu seçimlerden hangisini tercih edeceğinin belirlenmesinin dinamiğini, alış yaptığı şirketlerden temin ettiği faturalara dair tespitler oluşturmaktadır. Bu tespitlerin yoğunlaştığı yer ise vergi tekniği raporlarıdır. Vergi mahremiyeti gerekçe gösterilerek yeterli bilgi ve savunma araçları sunulmayan mükellefi, geleceğe etkili geçmiş işlemleri hakkında düzeltme yapmaya icbar etmek doğru bir yaklaşım değildir.
Benim önerim bu seçeneklerden hangisini tercih etmesi konusunda tercih tamamen mükellefe ait bir hak ya da yükümlülüktür. Çünkü alış yaptığı şirket hakkında en doğru bilgiyi kendisi bilmektedir.
Kaynak:vergiyargilamahukuku.com

Yorum Yap