1. Ana Sayfa
  2. Muhasebe ve Diğer Haberler
  3. Meslek Odaları Seçimlerine Doğru (1) “Meslektaş Ortak Anlaşma Metni”

Meslek Odaları Seçimlerine Doğru (1) “Meslektaş Ortak Anlaşma Metni”

Meslek Odaları Seçimlerine Doğru (1)  “Meslektaş Ortak Anlaşma Metni”

Meslek Odalarımızın seçimlerinin yaklaştığını büro ziyaretlerinden hemen anlıyoruz. Evet, meslek odası seçimleri yaklaşıyor.

Bunca yıl bir çok yönetici seçtik, her seçim sonrası meslek sorunlarımızın, angaryalarımızın azalması bir yana hep yenileri eklendi.

Meslek Odalarımızın seçimlerine katılan meslek mensuplarının sayısı da %40 hiçbir zaman geçmedi. Hem sorunlardan angaryalardan şikâyetçiyiz. Ama sorunlarımızın çözüm mekanında yer almada hep çekingen davrandık

Meslek Odaları seçimlerinde meslek söylemleri hep ikinci olanda kaldı. Bir taraf sağda, bir taraf solda yer aldı. Seçimin sonuçlarını bu taraflaşma belirledi. Meslektaş birliğimiz seçimden sonra bile hatırlanmadı.

Bu kez farklı olsun istiyoruz. Her kişinin farklı siyasi düşünce ve tarzları olabilir. Bu doğaldır, normaldir. Ama aynı meslekte, aynı gemide olduğumuz unutulmamalıdır. Mesleki çıkarlarımızda birleşilmeli tek yürek hareket edilmelidir. Seçimi kazanan taraf diğer tarafı dışlamamalı mesleki çıkarlar için birlikte mücadele etmelidir. Mesleğimize aşırı angarya ve sorumluluklar yüklenmiştir ve yüklenmeye devam etmektedir. Bunun sebebi meslektaş birliğimizin sağlanamaması ve meslek örgütlerinin zayıf halka olarak kalmasıdır.

Meslek Odası yönetimine aday olan meslektaşlar seçim çalışmasına başlamadan önce Tahsilat Sorunu başta olmak üzere, SGK işveren ile müşterek sorumluluğun makul seviyeye gelmesi, Angaryalar, Meslektaşa saygının kazandırılması, beyanname uzatılma sürelerinin keyfi olarak son dakikaya bırakılması, Kamunun yapması gereken bir çok işin bedelsiz olarak üzerimize bırakılması vb…… karşı meslektaş ortak anlaşma metni imzalanmalı. Seçimi kim kazanırsa kazansın ortak mesleki mücadele sürdüreceklerini beyan etmelidir.

Serdar YILMAZ

SM Mali Müşavir

 

Yorum Yap