1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. MARDİN ŞIRNAK SMMMO 23. GENEL KURULUN ARDINDAN

MARDİN ŞIRNAK SMMMO 23. GENEL KURULUN ARDINDAN

23. Genel Kurulda Meslek Mensuplarının sorunları

MARDİN ŞIRNAK SMMMO 23. GENEL KURULUN ARDINDAN
1

 MARDİN-ŞIRNAK SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

23. GENEL KURULUNUN ARDINDAN

Mardin- Şırnak SMMMO 23. Genel Kurulu 8-9 Haziran 2019 tarihlerinde Mardin’de gerçekleştirildi. Toplantıya Türmob Genel Başkanı Sayın A.Masis YONTAN Türmob Yönetim Kurulu üyesi-Dr.Masum TÜRKER(Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı) İle Türmob Kalite İzleme Kurulu Başkanı Erkan AZİZOĞLU da katılım sağladı.

  • Meslek Mensuplarının tahsilat sorunları ve çözümü: Vergi idaresi tarafından meslek mensubu adına mükelleften tahsil edilmesi yönünde çalışmalar yapılması,
  • Yeşil pasaport ile ilgili Barolardan önce talep edilmiş olduğu belirtildi. Eğer olumlu bir sonuç alınırsa da sadece yurtdışı ile iş yapan meslek mensubunun faydalanabileceği belirtildi.
  • Serbest Meslek faaliyetinde KDV indirimi konusunda ise KDV indiriminin şuan gerçekleşme durumunun zor olduğu ancak KDV konusunun tahsilat esasına dayalı olarak gerçekleşmesi için olumlu sonuç beklenildiği,
  • Zorunlu eğitimin kesinlikle uygulanacağı,
  • Yeni meslek mensuplarının büro açabilmeleri için KOSGEB’den destek alabilme konusunun gündemde olmadığı ancak KOSGEB kredilerinde Meslek Mensubunun raporunun olması konusunda girişimlerinin olduğu ve bu konu ile ilgili olarak ta ilk etapta bazı meslek mensuplara eğitim verildiği belirtildi,
  • Mücbir Sebep Halinin meslek mensupları için de uygulanması için girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Konuşmalarda  Meslek Mensupları ile ilgili bazı sorunlar ve çözüm yolları anlatılmaya çalışıldı. Anayasanın 135. Maddesine göre kurulmuş olan, tüzel kişiliğe sahip 110.000 i aşkın bir aileyiz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler; staj süresini, de hesaba katarsak doktorlardan daha fazla okuyan, Hukuk fakültesi mezunu kadar hukuk bilen, devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören ama toplum içinde kıymetini gösterememiş bir meslek camiasına mensuptur.  Biz basında yokuz, Ekonomi programlarında yokuz, Ülkenin gündeminde hiç ama hiç yokuz, Akademisyenler ihraç edilirken, Varlık fonu kurulurken yine bizden ses seda yok. Gerek toplumsal olaylarda gerekse meslek konusuna giren durumlarda TÜRMOB veya üyesi olduğumuz odaların da daha fazla varlık göstermelerini bekliyoruz.

Genel Kurulun ilk gününde Türmob’un üst düzey yetkilileri tarafından yapılan konuşmaları özetleyecek olursak;

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun 1989 yılında yürürlüğe konulmasıyla birlikte muhasebecilik mesleği yasal bir zemine kavuşmuştur. Ancak  1989 yılında çıkan meslek yasamız günümüz koşullarında güncelliğini yitirmiştir.

Meslek mensuplarının talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda 3568 sayılı Meslek Yasamız güncellenmelidir..

Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek grubudur. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele, toplumda vergi bilincinin artması, büyüyen ekonomimiz ile beraber muhasebe sistemlerimizin uluslararasımuhasebestandartlarına uyumlu hale gelebilmesi ancak 3568 sayılı kanuna göre yetki almış meslek mensupları eliyle olabilecektir. Hal böyle iken gerek devlet gerekse de TÜRMOB,  mesleğe olan ilginin ve meslek mensuplarının niteliğini artırmak, onların sorunlarına çözüm yolu bulmak gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır.

Mesleğimize biz sahip çıkmazsak bir başkasının sahip çıkmasını beklememeliyiz. Biz mesleğimize sahip çıkmazsak, mesleğimiz de bize sahip çıkmaz.

Mardin-Şırnak SMMMO yönetimine seçilen tüm üstatlara başarıların devamını dilerim.

Saygılarımla

Abdurrahman KIZILAY

Yorum Yap

Abdurrahman KIZILAY

13/04/1974 Mardin İli Derik ilçesi doğumlu. 1985-1986 Mardin Anadolu Lisesinin ilk öğrencilerinden. Dicle Üniversitesi Mardin Meslek Yüksekokulu ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1996-2011 yıllarında Esnaflık faaliyeti, 2002-2011 Derik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2. Başkanlığı 2004-2011 Derik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2. Başkanlığı 2004-2018 İHD Mardin Şube Sekreteri (Başkan Yardımcılığı) , 2018 İHD MYK üyesi Halen çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktivistlik yapmaktadır. İyi derecede Kürtçe ve intermediate İngilizce bilmektedir. Evli, Siyabend Zana isimli 1 erkek çocuk babası. Mardin ili Derik ilçesinde Zana Mali Müşavirlik Bürosunda Mesleki faaliyetler sürdürmektedir.