1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. MALİ MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI YAPILIR MI?

MALİ MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI YAPILIR MI?

MALİ MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNDE KDV TEVKİFATI YAPILIR MI?

Bu konuda nereden çıktı demeyin. Vergi kanunlari lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı yerlerde kanunun hukümleri uygulanarak belirlenir. Bu sebeple Tebliğde gizlenen önemli bir noktayı size anlatmak ve yorumları almak isterim.

Kdv tevkifatı tebliğde belirlenmiş alıcılara yapılmaktadır. Kdv uygulama tebliğinde etüt, plan, proje, danışmanlık, denetim ve benzeri hizmet sunanlar belirlenmiş alıcılara ,

-piyasa etüt, araştırma,
– ekspertiz,
-plan proje,
– teknik, ekonomik, “mali ve hukuki alanda danışmanlık, müşavirlik, denetim ve benzeri” hizmet verenler 9/10 oranında kdv tevkifatı yapmalıdırlar.
Bu bölümde en dikkate değer konu tebliğde geçen ” mali alanda danışmanlık, müşavirlik, denetim ve benzeri hizmetler” sunan SMMM/YMM/BD meslek mensuplarının kdv tevkifatı yapıp yapmayacağıdır.

Piyasada meslek mensupları serbest meslek makbuzu keserken muhasebe ücreti adında makbuz kesmekte, danışmanlık hizmetini ayrı olarak sunan meslek mensupları ise makbuzda danışmanlık hizmetini ayrı olarak belirttiği anda, tebligde belirlenen alıcılara hizmet sunması durumunda kdv tevkifatı yapması gerekeceğidir.

Cezalı tarhiyatlara karşı karşıya kalmamak için bu önemli bilgiyi sizlere arz ederim..

Yorum Yap