1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. MALİ MÜŞAVİRLER OLARAK BEKLENTİ VE TALEPLERİMİZ…

MALİ MÜŞAVİRLER OLARAK BEKLENTİ VE TALEPLERİMİZ…

MALİ MÜŞAVİRLER OLARAK BEKLENTİ VE TALEPLERİMİZ…
1

1. 3568 sayılı meslek yasamıza göre ünvanlarımız, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir’dir. Meslek ünvanımızın çift başlılıktan kurtarılıp tek ünvan altında birleştirilmesini tek ünvan olarak“ Mali Müşavir” ünvanın kulllanılmasını istiyoruz.

2. Tahsilat sorununa kesin bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Önerimiz şu; mali müşavirine muhasebe borcu olan müşterinin/işverenin vergi beyannamesinin ve SGK bildirimlerinin kuruma gönderilmesinin kesinlikle engellenmesi ve müşterinin/işverenin muhasebe borcu olduğu takdirde hiçbir şekilde beyannamesinin kuruma gönderilmesine izin verilmemesini istiyoruz. Ayrıca borcu olan müşterinin/işverenin mevcut mali müşavirini bırakıp bir başka meslek mensubu ile sözleşme yapmasına onay verilmemesini istiyoruz.

3. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi şifre sirküler taslağının geri çekilmesini istiyoruz.

4. Değişik adlar adı altında beyan sistemlerinin geliştirilip meslek mensuplarına dayatılmamasını istiyoruz. (Örneğin Defter Beyan Sistemi)

5. Diğer meslek örgütlerine defter tutmalarına, beyanname göndermelerine izin verilmemesini istiyoruz. ( Örneğin,Esnaf odalarına – Basit usulde defter tutma ve beyanname gönderme işlemleri gibi.)

6. Beyanname ve bildirge gönderme işlemlerinin sadece mali müşavir şifresi ile yapılmasını istiyoruz.

7. Meslek Kanununda yer alan mücbir sebep ve bazı değişikliklerin TBMM’de onaylanmasını istiyoruz.

8. Avukat, savcı, hakim vb. meslek mensupları için Hukuk Fakültesi mezunu olma şartı vardır. Diğer üniversite mezunları avukat, savcı, hakim mesleğini icra edemiyorlarsa meslek mensupları içinde sadece “Mali Müşavir” yetiştiren bir Fakülte kurulmasını istiyoruz.

9. Kamu kurum ve kuruluşlarında Kamu avukatı görev yapabiliyorsa aynı hakkın mali müşavirlere’de tanınmasını istiyoruz.

Yukarıdaki beklenti ve taleplerimizin odalarımızca, bizi temsil eden üst birliğimiz olan TÜRMOB, Maliye Bakanlığımız, Milletvekillerimiz ve Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından dikkate alınmasını talep ediyoruz.

Metin DİLEK

Mali Müşavir

Sosyal Medya Paylaşımıdır

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (4)

  1. Bunlara el 10. Yeşil pasaport istiyoruz..

  2. Yeşil pasaport istiyoruz

  3. Bizler de avukatlara tanınan yeşil pasaport serbestisi istiyoruz

  4. % 18 olan kdv nin % 8 düşürülmesini istiyoruz en acili bu bence