İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. LUCA ÜZDÜ. EKRANLARINI KAPATTI.

LUCA ÜZDÜ. EKRANLARINI KAPATTI.

LUCA ÜZDÜ. EKRANLARINI KAPATTI.

Luca tarihinde ilk defa üyelerini mağdur eden bir uygulamaya imza attı. Luca 2018 yılı güncelleme bedelini yaklaşık  5 ay geciktiren meslek mensuplarının kullanım ekranını kapattı.

Luca ekranlarından yapılan açıklama aynen şöyle

“veri girişinize kapatılarak, kısıtlı kullanıcı konumuna (kısıtlı kullanıcı; geçmişe dönük bilgileri görebilir, rapor alabilir, bilgi değiştiremez, bilgi giremez ve yeni dönem açamaz) getirildiğini bildiririz. “

Meslek Mensuplarının birikimleri ile kurulan LUCA’nın böyle bir uygulamayı devreye sokması bir cok meslek mensubunu mağdur etti.  Angaryalar altında kalan meslek mensuplarına birde  meslek örgütünün yan kuruluşu olan LUCA’nın böyle bir yol izlemesi tartışma yarattı. 

Yıllık ödemenin 5 ay  gibi bir süre ile gecikmesini gerekçe  göstererek mali müşavirin işini durdurmak kabul edilebilecek bir şey gibi görünmüyor. Mali Müşavirin Programını kapatmak Fabrikanın Elektriğini kesmeye benzemektedir.

Luca ekranlarından kullanımı kapatmadan  gerekli bilgilendirmeyi yapıyor. Fakat bunu gerçekten uygulayabileceği, hemde beyanname döneminde yapabileceği hiç akıla gelmezdi. Çünkü diğer programlar yıllık güncelleme bedelini geciktiren meslek mensubunun sadece güncelleme almasını engelliyor, programı kapatmıyor.

Ödediğimiz aidatlar, Sosyal Fonlar ne içindir. Luca Kimin kuruluşudur. Bunları düşünerek meslek mensubunu ticari bir alıcı değil, Lucanın sahibi olarak görmek gerekmektedir. Programı kapatmak yerine farklı bir yöntemler geliştirmelidir.  Geciktiren meslek mensubundan faiz tahsil edebilir. Ama programı beyanname döneminde kapatamaz

Sosyal medyada şikayetlerini dile getiren bir çok meslek mensubu beyannamelerin yaklaştığı bu dönemde yapılan bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması talep etmektedir. Yıllık Güncelleme bedellerini ekonomik sebepleri ile bazen geciktiren meslek mensuplarının sistemlerini kapatmak yani işini elinden almak yerine mesleki örgütünün yan kuruluşu olma bilincini taşıyarak ek süreler tanınması gerektiği açıktır.

Meslek mensuplarının kullanımından memnun olduğu bir çok angaryayı bizler için kolaylaştıran Luca;  güncelleme bedelini geciktiren üyeler için farklı yaptırımlar geliştirmelidir. Sistemi kapatmak en son tercih olmalıdır. 

 

 

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. çok doğru yapmış

  2. İyi de zamanında ödeyenler salakmı?