1. Ana Sayfa
 2. Makaleler
 3. KOSGEB BORÇLARI ERTELENİYOR YENİ TEŞVİKLER GELİYOR

KOSGEB BORÇLARI ERTELENİYOR YENİ TEŞVİKLER GELİYOR

KOSGEB BORÇLARI ERTELENİYOR YENİ TEŞVİKLER GELİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reel sektörü rahatlatıcı bir dizi tedbiri uygulamaya koyduklarını açıklamıştı. Bunun ardından  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketini açıkladı.

 1. Yerlileştirme Programı:Sanayide ara malı ithalatını oluşturan 2 bin 739 ürün grubundan 30 milyar dolarlık ithalata karşılık gelen öncelikli gruplar yerlileştirilecek.
 2. Yerli Ürünlere Fiyat Avantajı:Orta ve yüksek teknoloji ürün grupları için kamu ihalelerinde yerli ürünlere fiyat avantajı daha etkin uygulanacak.
 3. Sanayi işbirliği projelerinin etkin kullanımı:Kamu ihalelerinde yenilik, yerlileştirme ve teknoloji transferi sağlamak üzere destek ve takip mekanizması oluşturulacak.
 4. Haksız rekabetin önüne geçilecek:Yerli üreticinin ithal sanayi ürünleri karşısında haksız rekabete maruz kalması önlenecek.
 5. Bedelsiz arsa tahsisi:Yatırımcılara organize sanayi bölgelerinde bedelsiz arsa tahsisi genişletilecek.
  Teşvik belgeli yatırımcılara arazi tahsisi:Yatırım teşvik belgesi olan firmaların yer bulma süreçleri hızlandırılacak.
 6. Yerel potansiyel harekete geçirilecek:Kalkınma Ajanslarından 1.500 projeye 500 milyon TL destek.
 7. Teknoloji geliştirme bölgelerine yeni destekler yolda:Teknoloji Geliştirme Bölgelerine yıl sonuna kadar 100 Milyon TL destek verilecek, teknoparklar öncelikli olacak.
 8. Reel sektörün rekabet ve inovasyon kabiliyeti artırılacak:AB fonlarıyla desteklenen yaratıcı sektörler ve girişimcilik alanlarına 60 milyon Euro fon desteği sağlanacak.
 9. Ar-Ge desteğine kur ayarlaması:TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programında proje bütçesi üst sınırı 600 bin TL’ye, sermaye destekleri üst sınırı da 200 bin TL’ye çıkarılacak.
 10. Ar-Ge çıktılarına ‘ticari ürün’ desteği:Ar-Ge çıktısı ürünlere 50 Milyon TL üretim yatırım desteği sağlanacak.
 11. Temel bilimler okuyanlara istihdam desteği:Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge’lerde temel bilimler mezunlarını istihdam edenlere aylık brüt asgari ücret tutarında destek verilecek.
 12. KOBİ’lerin borcuna erteleme, ihracatına destek:KOBİ’lerin bu yıla ait KOSGEB borçları 2019’a ertelenecek.
 13. KOBİ’lere işletme başına 300 bin TL ihracat desteği verilecek
 14. Yatırım teşvik belgesi ücretsiz alınacak:Yatırımcının bürokratik yükünü hafifletmek amacıyla yatırım teşvik belgesi için alınan başvuru ücreti kaldırılacak.
 15. TSE hizmet ücretlerinde indirim:TSE, TSE K, Hizmet Yeri Yeterlilik, Helal Yönetim Sistemleri uygunluğunu belgelendirme ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılacak.
 16. Başvuru ve tescil ücretleri düşecek:Türk Patent ve Marka Kurumu’nun patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılacak.

Yorum Yap