1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Kıdem Tazminatında Yeni Dönem Başlıyor. Devlet Garantisi Geliyor

Kıdem Tazminatında Yeni Dönem Başlıyor. Devlet Garantisi Geliyor

Kıdem Tazminatında Yeni Dönem Başlıyor. Devlet Garantisi Geliyor

Çalışma hayatında her daim gündeme gelen hayati konuların başında kıdem tazminatı yer alıyor.

En son 2017’de rafa kaldırılan kıdem tazminatı yeniden gündemde. Kıdem tazminatı meselesine Hükûmet nihayet neşter atacak. Konuyla ilgili Yeni Ekonomi Planı’yla kapsamlı bir reform öngörülüyor.

Yapılan hazırlığa göre sosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçilerin faydalanacağı ve bireysel hesaba dayanan birkıdem tazminatı sisteminin geliştirilmesi öngörüldü. Kıdem tazminatı reformu; güvence, hakkaniyet, şeffaflık ve sürdürülebilirlik olmak üzere dört sacayağına oturtulacak. Yeni sistemle hem çalışanı hem de işvereni koruyan bir düzenleme yapılacak. İşçilerin en hassas oldukları konu, kazanılmış haklardan geriye gitmemek. Bu doğrultuda mevcut sistemde olduğu gibi işçilere her bir yıllık çalışmaları karşılığı 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı ödemesi uygulaması devam edecek. İşçiler, eski Tasarruf Teşvik Fonu gibi birçok fonun iyi yönetilememesi sebebiyle, kıdem ile ilgili kazanılmış haklarda geriye gidişten endişeleniyor. Bu tür sebeplerle fon düzenlemesine karşı çıkılıyor.

Kıdem Tazminatında Devlet Garantisi

Kıdem tazminatında yeni sistem, devlet garantisinde olacak. Suistimallerin önlenmesi için aylık takip edilmesi de öngörülüyor. Yeni sistemde işçilere tercih sunulması da öngörülüyor. Buna göre mevcut çalışanlar isterlerse eski sistemde kalabilecek veya işverenleri ile anlaşmak suretiyle yeni sisteme geçiş yapabilecek. İlk defa çalışmaya başlayanların ise yeni sisteme katılmasının zorunlu olması bekleniyor.

İsa KARAKAŞ

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku
BAŞUZMANI ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ
Gazeteci/ Yazar
itohaber

Yorum Yap