1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Kadrolu Devlet İşçisi İşyeri Açabilir Mi?- Ali Şerbetçi

Kadrolu Devlet İşçisi İşyeri Açabilir Mi?- Ali Şerbetçi

Kadrolu Devlet İşçisi İşyeri Açabilir Mi?- Ali Şerbetçi

Bir kamu kurumunda işçikadrosunda çalışmaktayım. Kendiadıma işyeri açabilir miyim? İşyeriaçarsam yanımda sigortalı kişiya da kişiler çalıştırsam bana birkatkısı ya da zararı olabilir mi? Maaşımdan vergi kesintisi yineyapılır mı yoksa esnaflığımdandolayı az vergi mi öderim? A.Ç.


İş sözleşmesinde başka bir iş yapma yasağı varsa kendi adınıza işyeri açamazsınız. Adınıza işyeri olması ancak sözleşmenizde işyeri açamaz diye bir ibare varsa size sorun olur ve sözleşme feshine kadar gider. Buna engel bir durum olmaması halinde işçi tarafından işyeri açılması halinde bu durumun vergi ve SGK bakımından farklı sonuçları olabileceğinden, işyeri açıldığı personel ya da muhasebe birimine bildirilmelidir.
Ama bu yeni işyerinin mevcut işini olumsuz etkilememesi ve işçinin işini aksatmaması gerekir. SSK’lı çalışan kişi, kendi hesabına işyeri açarsa, SSK’lılık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a geçmek zorunda değildir. Ayrıca, kişinin SSK’lı olarak çalışıyorken Bağ-Kur’lu olarak işyeri açması Bağ-Kur primi de ödemeyeceğinden dolayı, daha avantajlı durumda olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap