1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Erken emeklilik olmaz. Sadece emekli maaşınızı düşürür ve paranız boşa gider!

Erken emeklilik olmaz. Sadece emekli maaşınızı düşürür ve paranız boşa gider!

Erken emeklilik olmaz. Sadece emekli maaşınızı düşürür ve paranız boşa gider!
Başlığı okuyunca bu da nereden çıktı? Dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yılbaşının yaklaştığı bugünlerde özelikle kadınların görsel ve yazılı medyadaki yalan yanlış haberlerin de etkisiyle yılbaşı gelmeden daha az prim parası ödeyerek erken emeklilik umuduyla doğum borçlanması telaşına düşmeleri bu başlığı atmamıza neden oldu. Ayrıca bu konuda çok sayıda okurumuzun suali de olunca biz de bu konudaki tüm sorulara toplu cevap mahiyetinde bu yazıyı kaleme aldık…

Borçlanma parasının miktarı

Kadınların SGK doğum borçlanması miktarı asgari ücrete endeksli. Bu nedenle asgari ücret arttıkça ödenen prim parası da artmaktadır. SGK uygulamasında asgari ücretin altında olmamak şartıyla asgari ücret ve 7,5 katı arasında borçlanmak mümkün bulunmaktadır.
2018/Aralık ayında bir çocuk için ödenecek doğum borçlanması parası en az 15 bin 587 TL’dir. 2018/Ocak ayına bırakılırsa asgari ücret artışı oranında bu rakam da artacaktır. Örneğin %20’lik bir artış olursa bu rakam da aynı oranda artacaktır. İlk bakışta çok önemli bir fırsat gibi görünmekle birlikte bu uygulamaya aldanmamak gerekir.

Gaza gelmeyin

Bilgi kirliliği malum önüne gelen “uzmanım” deyip vatandaşları gaza getiriyor.
“Yılbaşından önce borçlan %20 ya da  %30  kazançlı ol”  diyorlar. Biz de uyarıyoruz. Kadınlar dikkat! SGK doğum borçlanmasını her zaman yapabilirsiniz. Ancak doğum borçlanması, her zaman avantaj sağlamamaktadır.
Çoğunlukla doğum borçlanması yapayım derken paranızı boşa harcamış oluyorsunuz. Zira doğum borçlanması (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) sigorta başlangıcını değiştirmediğinden emeklilik için gereken yaşı düşürmesi söz konusu değildir. Bu durumda yapılacak  borçlanma sadece prim gün sayısını artıracaktır.
  • Emeklilik için yeterli prim gün sayınız varsa
  • Ya da yaşınız genç, çalışarak zaten primi dolduracak durumda iseniz
Doğum borçlanması yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumlarda doğum borçlanması yapmanızın emekliliğinize faydası olmayacaktır.
Hatta asgari ücret üzerinden doğum borçlanması yapanlar emeklilik aylıklarının artması bir yana düşmesine neden olacaklardır. Doğum borçlanması için yatan parada boşa giden para olacaktır.
SÖZÜN ÖZÜ: Kadınlar! Gaza gelmeyin, medyada her yazılana inanmayın. SGK doğum borçlanması kaç çocuk olursa olsun yaşı düşürmediğinden erken emekliliğe yaramayacaktır. Asgari ücret üzerinden yapılan borçlanmalar emeklilik aylığını artırmak bir yana düşürecektir.
İsa KARAKAŞ
Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku
BAŞUZMANI ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ
Gazeteci/ Yazar
Kaynak : Türkiye Gazetesi

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. kimlerin değirmenine su taşıyorsunuz anlayamadım. Böyle başlık mı olur. Görende Türkiyede herkes erken emekli olmak istiyor zannedecek. Size olan güvenim azalıyor İsa Bey,bi nalına bi mıhına vuruyorsunuz.