1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNDE ÇALIŞANIN MAAŞI KESİLİR Mİ?

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNDE ÇALIŞANIN MAAŞI KESİLİR Mİ?

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNDE ÇALIŞANIN MAAŞI KESİLİR Mİ?

Tanıdığım bir Emekli öğretmen 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde Belediye Meclis Üyesi seçilip Meclis Kararıyla Belediye Başkan Yardımcılığı görevlendirilmesi sonucu emekli maaşının kesildiğini fark ettikten sonra beni aradı.

Bilindiği üzere, belediyelerde iki tür belediye başkan yardımcılığı görevi bulunmaktadır. Bunlardan ilki; devlet memuru olan kadrolu belediye başkan yardımcıları, diğeri ise; belediye meclis üyeleri arasından görevlendirilen belediye başkan yardımcılarıdır. 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesinin 7. fıkrası hükmü uyarınca, belediye başkan yardımcıları belediye meclis üyeleri arasından görevlendirilebilmektedir.

Belediye başkan yardımcısı seçilen bir kişinin 5510 sayılı yasa kapsamında 4/a sigortalılığı ile 4/b sigortalılığı yoksa, SGK’dan yazılı olarak talepte bulunduğunda, 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında (memur statüsündeki sigortalılık) 4/c sigortalısı olabilmektedir. Belediye başkan yardımcısı seçilen bir kişinin 5510 sayılı yasa kapsamında 4/a sigortalılığı ile 4/b sigortalılığı olsa bile, bu sigortalılıklarını sona erdirdiğinde 5510 sayılı yasa kapsamında 4/c sigortalısı olabilmektedir.

Emekli olduktan sonra tekrar çalışma varsa “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak kuruma bildirilmesi gerekmektedir. Bazen işyerlerindeki hatalı bildirimler sonucu, sigortalı işe giriş bildirgesi “1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” olarak kuruma bildirilmektedir. Bu şekilde emekli olmakla beraber normal sigortalı gibi işe girişi yapanların sistem tarafından maaşları kesilmektedir.

Hatalı bildirim sonucu emekli maaşının kesilmesi durumunda ne yapılabilir?

  1. İşveren tarafından işe girişi “ 02- Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabii Olanlar” yerine  “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” kodu hatalı olarak bildirildiğini ve bu düzeltmenin yapılması için dilekçe ve düzeltme aylık prim hizmet belgeleri ile SGK İşveren servisine müracaat etmesi gerekir.
  2. SGK İşveren gerekli düzeltmeyi yapar.
  3. Emekli kişi Emeklilik servisine, emekli maaşının yeniden bağlanması ve ödenmeyen aylıkların iadesi talepli aşağıda da örneği bulunan dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir.

…………….Sosyal Güvenlik Merkezine

Emekli aylığı almakta iken belediye meclis üyeleri arasından belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirildim. Belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirilen meclis üyeleri 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde sayılan istisnalar içinde yer aldığından ve Sosyal Güvenlik Kurumunca kabul edildiğinden emekli aylıkları kesilmeyecektir hükmü bulunmaktadır.

Kurumunuzdan ………………………. sicil numarası ile emekli maaşı almaktayken …./…../……. tarihinde işveren tarafından sigorta girişim 2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak kuruma bildirilmesi gerekirken sehven 1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak yapıldığından emekli maaşım kesilmiştir.

İşveren tarafından gerekli düzeltme yapıldığından emekli maaşımın tekrardan bağlanması ve ödenmeyen aylıklarımın da tarafıma iade edilmesi hususunda,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres ve İletişim:                                                                                          Ad Soyad

    S.M. Mali Müşavir

Abdurrahman KIZILAY

Yorum Yap

Abdurrahman KIZILAY

13/04/1974 Mardin İli Derik ilçesi doğumlu. 1985-1986 Mardin Anadolu Lisesinin ilk öğrencilerinden. Dicle Üniversitesi Mardin Meslek Yüksekokulu ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1996-2011 yıllarında Esnaflık faaliyeti, 2002-2011 Derik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2. Başkanlığı 2004-2011 Derik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2. Başkanlığı 2004-2018 İHD Mardin Şube Sekreteri (Başkan Yardımcılığı) , 2018 İHD MYK üyesi Halen çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktivistlik yapmaktadır. İyi derecede Kürtçe ve intermediate İngilizce bilmektedir. Evli, Siyabend Zana isimli 1 erkek çocuk babası. Mardin ili Derik ilçesinde Zana Mali Müşavirlik Bürosunda Mesleki faaliyetler sürdürmektedir.