1. Ana Sayfa
  2. Mevzuat Duyuruları
  3. DİKKAT; Evini işyeri olarak kullananın vergisi

DİKKAT; Evini işyeri olarak kullananın vergisi

DİKKAT; Evini işyeri olarak kullananın vergisi

Evin bir kısmını işyeri olarak kullanmak ya da işyerinde ikamet etmek yaygın bir olay. Özellikle de serbest meslek erbapları için sık rastlanan bir durum. Genel olarak bu durumdaki yerler İngilizce adı ile anılıyor ve bunlara “homeoffice” deniliyor.

Bir gayrimenkulü kiralayan kişinin, bu gayrimenkulü hem işyeri hem de ev olarak kullanması halinde, vergisel anlamda özellikli bir durum ortaya çıkabiliyor.

STOPAJ

Hem işyeri hem ev olarak kiralanan gayrimenkuller, vergi mevzuatımız açısından işyeri olarak kabul ediliyor. Bu gayrimenkuller için ödenecek kiraların tamamı üzerinden stopaj yapılması gerekiyor.

GİDERLER

Elektrik, su, ısınma gibi giderler, ticari kazancın tespitinde indirilebilecek giderler arasında yer alıyor.

Hem işyeri hem ikametgâh olarak kullanılan yerlere ait kira bedelinin tamamı ile ticari kazancın elde edilmesiyle ilgisi bulunan elektrik, telefon ve su gibi giderlerin, faaliyette bulunulan işe ait olduğu ve işle ilgili olarak kullanıldığının ispat edilmesi halinde, safi kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün.

Serbest meslek erbabı olanlar, ödedikleri kiranın tamamını gider olarak yazabilirlerken; elektrik, su, ısınma gibi giderlerin yarısını gider yazabiliyorlar

Kaynak
Doç. Dr. Cem Barlas Arslan
www.hurses.com.tr

Yorum Yap