1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. 1 Ekim’de Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” Birleştirme Uygulaması Başlıyor

1 Ekim’de Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” Birleştirme Uygulaması Başlıyor

1 Ekim’de Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” Birleştirme Uygulaması Başlıyor

Bilindiği üzere 09.08.2016 tarihinde yayımlanan 6728 sayılı Kanunla, Gelir Vergisi, Vergi Usul Kanunu, Damga Vergisi ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunlarının bir takım maddelerinde değişiklikler yapılmıştı.

Akabinde 1 Nolu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyanı Genel Tebliği ile Pilot bölge haricindeki illerde de uygulanacağı açıklanmıştı

3 Sıra Nolu ; 1 Nolu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Bankalar ve (Kırşehir, Bartın, Amasya ve Çankırı) Pilot bölgeleri haricindeki illerin tamamında 01 Temmuz 2018 tarihine ertelenmişti.

En son 29.05.2018 tarihinde yayımlanan 4 Sıra Nolu; 1 Nolu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile uygulama 01 Ekim 2018 tarihine ertelenmişti

Her Hangi bir değişiklik yapılmaması halinde uyulama 01 Ekim 2018’de başlıyor

Bu uygulamada Mali Müşavirler, İşveren veya işveren vekili gibi sorumludurlar.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (3)

  1. Ertelenmeli

  2. Muhtasar ve Prim hizmet beyannamesi birleşmesi sistem iyice hazır hale gelene kadar ertelenmelidir. Yeni bir Defter beyan sistemi zulmünü kaldıracak sabrımız kalmadı. ÖKC bildirimi KDV beyanına eklenmelidir. Hatta yeni yıldaki İşletme Defter beyan sistemi yaklaştıkça bana sıkıntı basıyor bu da bizi bayağı çileden çıkaracak gibi gözüküyor. Bunun da gözden geçirilmesi gerekir. Aslında bütün Beyan ve Bildirgelerin beyan son günü 25’i Ödemesi 30 u olmalı kafa karışıklığı olmaması için bence. BA- BS formu da KDV beyanına entegre edilmeli. Bireysel emeklilik isteğe bağlı olmalı. Zorunlu BES kalkmalı.