1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Çalışana Verilen Hediye Çeki SGK’ya Bildirilmeli – Ali Şerbetçi

Çalışana Verilen Hediye Çeki SGK’ya Bildirilmeli – Ali Şerbetçi

Çalışana Verilen Hediye Çeki SGK’ya Bildirilmeli – Ali Şerbetçi

İşyerimde şu anda 70sigortalı çalışıyor. Yönetimanlayışımız gereği çalışanlarımızadini bayramlarda hediye çekiveriyoruz. Bu çeklerle istedikleriyerlerden alışveriş yapabiliyorlar. Bu hediye çeklerini bayramharçlığı olarak verdiğimiziçin, SGK’ya bildirirken aylıkkazançlarına dahil edip etmemekkonusunda tereddüt yaşıyoruz. Buhediye çeklerini çalışanların aylıkprime esas kazançlarına dahiletmemiz gerekir mi? Özgür
İşverenler tarafından çalışanlarına,yılbaşı, bayram, doğum günü vebenzeri özel günler için verilen, yahutkira yardımı, giyecek yardımı, yakacakyardımı, askerlik yardımı, sünnetyardımı, evlilik yardımı, taşıt yardımı,ısıtma yardımı gibi adlar altında ödenentutarların, nakit olarak verilmesihalinde, verildiği ayın kazancınadahil edilerek SGK’ya bildirilmesigerekir. Dolayısıyla siz de verdiğinizhediye çeklerini SGK’ya bildirmekzorundasınız.

İşçi olarak çalışan birisininaynı anda ikinci bir işte çalışmasıİş Kanunu bakımından bir engeldoğurur mu? İkinci işte çalışmakyasak mı? Adıma iki yerdensigorta primi yatsa sakıncası varmı? 5…643835 Nolu SMS
İş sözleşmesinde başka bir işteçalışma yasağı yoksa veya işverenişçinin başka bir işte çalışmasınaizin vermiş ise işçi başka bir işte deçalışabilir. Adınıza iki yerden primyatmasında SGK açısından sakıncayok. Ancak işverenin ikinci işiniziyapmanıza izin vermesi gerekir. Böylebir izni yoksa, işveren bunu öğrendiktenitibaren 6 işgünü içinde işçinin işsözleşmesini tazminatsız olarak sonaerdirebilir. Yasal olarak ikinci işteçalışmanın ya da iki yerden primyatmasının sakıncası yok ama işvereninizni gerekir.

Bir otobüs firmasında şoförolarak çalışmaktayım. Firma şehiriçi veya şehir dışında yazılan tümtrafik cezalarını bizden tahsilediyor. Zaten asgari ücretten azyüksek maaş alırken cezalarınbize ödetilmesi yasal mıdır? T.T.
İşçinin işini özenle yapması, kurallara uyması gerekmektedir. Trafik cezalarının işçiden tahsil edilmesi yasaldır. Bu nedenle trafikte çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu tip cezaların kesilip kesilmeyeceği tamamen işverene aittir..

Takvim Gazetesi

Yorum Yap