İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Basit Usul Vergi Mükellefi! Gerçek Usul Geçirildiğinin Farkında Değil

Basit Usul Vergi Mükellefi! Gerçek Usul Geçirildiğinin Farkında Değil

Basit Usul Vergi Mükellefi! Gerçek Usul Geçirildiğinin Farkında Değil
1

Olay Ankara’da gerçekleşiyor. Ticari Taksi İşleten Basit usuldeki Vergi mükellefi ikinci taksi alıyor. Bu işlemi vergi dairesine bildirmiyor.

2019 Yılı Basit usul beyannamesini vermek istediğinde “gerçek usuldesiniz” uyarısı sebebi ile basit usul beyannamesi veremiyor.

Konu ile ilgili vergi dairesine gittiğinde ikinci aracı aldığı tarihten itibaren Gerçek Usule alındığını, bundan dolayı verilmeyen diğer beyannameler nedeni ile ceza ile karşılaşacağını öğreniyor.

Uygulama işleminde hatalar söz konusu. Vergi dairesi mükellefe haber vermeden gerçek Usule geçiremez.

Ayrıca aşağıdaki özelgede anlaşılacağı gibi ise ikinci bir araçla ticari faaliyette bulunulduğu hususunun tutanakla tespit edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren gerçek usule geçmesi gerekmektedir

GELİR İDARESİ   BAŞKANLIĞI ANKARA VERGİ   DAİRESİ BAŞKANLIĞI Gelir Vergileri   Grup Müdürlüğü  2015 Yılında verdiği özelgede   ……, ticari taksi işletmesinden dolayı basit usulde gelir vergisi mükellefi iken ikinci bir ticari taksi almanız ve iki araçla ticari faaliyette bulunmanız halinde gerçek usulde vergilendirilmeniz gerekmektedir. Gerçek usulde vergilendirilmeye başlama tarihinin ise ikinci bir araçla ticari faaliyette bulunulduğu hususunun nezdinizde düzenlenecek tutanakla tespit edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlayacağı tabiidir.” Denilmektedir

Vergi Dairelerin uygulamaları daha dikkatli yapması ve mükellefleri gereksiz stress ve iş yükü altına sokmamalarını temelli ediyoruz.

Yorum Yap