1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Bağ-Kur prim teşvikinden nasıl yararlanırım?

Bağ-Kur prim teşvikinden nasıl yararlanırım?

Bağ-Kur prim teşvikinden nasıl yararlanırım?

Okurumuz A. Derindere, “Merhaba, ben Bağ-Kur’luyum. Hala firma ortaklığım bulunmuyor. 1 ay önce yeni bir firma açtım. Bağ-Kur prim desteğinden yararlanabilir miyim yoksa ilk defa mı Bağ-Kurlu olmam gerekiyor?” diyor.

Değerli okurum, Bağ-Kur prim teşviki bazı koşullara bağlı. Bu koşullar;

1-İlk defa 1.6.2018 tarihinden itibaren sigortalı sayılması,

2-Sigortalının 18-29 yaş aralığında olması,

3-Genç girişimci kazanç istisnasından yararlanması ve bunu vergi dairesinden alınacak yazıyla belgelemesi,

4. Gerçek kişi vergi mükellefi olmasıdır.

Kişi şirket ortağı ise Bağ-Kur prim teşvikinden yararlanamaz.

Bu şartları sağlıyorsanız vergi dairesinden genç girişimci kazanç istisna yazısı alıp Bağ-Kur dosyasının bulunduğu SGK Müdürlüğüne başvuru yapınız.

Ayrıca, 4/b kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacağını da hatırlatmış olalım. Sigortalıların beş puanlık Bağ-Kur prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerin Hazine’ce karşılanmayan kısmının yasal süresi içinde ödenmesi, SGK’ya kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır.

Resul KURT
İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK
info@resulkurt.com
Star

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Slm Ben Tahsin 14 02 1960 doğumluyum Türkiye’de sadece 5 günlük sigortam var İsviçre’de 1.1 1990 yılından beri bulunmaktayım buradan malülüm çalışmıyorum Türkiye de emekli olmam İçin kaç para ödemem gerekir