1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. 4857 SYL. YASADA DOĞUM İZNİ-DÜŞÜK VE ÖLÜ DOĞUMLAR
reaksiyion-alkis

4857 SYL. YASADA DOĞUM İZNİ-DÜŞÜK VE ÖLÜ DOĞUMLAR

4857 SYL. YASADA DOĞUM İZNİ-DÜŞÜK VE ÖLÜ DOĞUMLAR
2

Doğum izni  kimler alabilir ; analık izni nedir. Hangi hafta doğum izni alınabilir.

Doğum izni kimler alabilir ?

-babalar  ( 6645 sayılı torba yasada değişikliğin son haliyle “Mazeret izni ek madde 2 : İşçiye ; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının , eşinin , kardeşinin , çocuğunun ölünü halinde 3 gün ; eşinin doğum yapması halinde ise 5 gün ücretli izin verilir

-ve doğal olarak doğum yapan kadın çalışan

Gebelik izni ;( doğum öncesi)

4857 sayılı yasada madde 74- Kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda ; 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. şu kadar ki ; 5+3 dediğimiz ; son 3 haftaya kadar  jinekolog raporuyla  gebe kadının çalışabilir izni gereklidir  .fakat son 3 hafta artık doktor izni olmaz, olsa dahi çalıştırılmaz.

Peki tıbben doğum 40 hafta hesabıyla yapılır. Bu son 3 hafta ne zamandır. Tıbbi olarak gebelik izni  32. haftada verilir.32+5 yani gebe bir kadın 37. Haftaya kadar çalışabilir.

4857 syl. Yasa madde 74- Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontrolleri için ücretsiz izin verilir.

Analık izni ;( doğum sonrası)

Doğum yapan kadın işçilere doğum sonrası verilen izne analık izni denir.

4857 sssyl. Yasa madde 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta   olmak üzere toplamda ; 16 haftalık süre için çalıştırılmaları yasaktır.

4857 syl yasa md. 74-Evlat edinen ebeveynlere de analık izni verilir.3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene çocuğun aileye teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta analık izni kullandırılır.

4857 sy yasa 74 md. – elcümleler-29/1/2016-6663/22md.-Doğumda veya doğumdan sonra annenin ölümü halinde ; doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır.

Erken doğum – ölü doğum

4857 syl . yasa 74. Mdde- ekcümle-13/2/2011-6111-76md. -Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır. Aynı izin ; doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır.

Peki düşük ya da ölü doğum halinde izinler  ne olur?

Tıbben ölü doğum ; gebeliğin 20.haftasından sonra anne adayının karnında hayatını kaybeden gebelikler için ifade edilir.20.gebelik haftası öncesi ise bu durum düşük olarak ifade edilir.

Esasen erken doğum  hesabı tıbba göre  20. hafta ve sonrası fakat  32. Haftada gebelik izni veriliyor. Bu süre arasında  cansız bebek için annenin kullanacağı izin ne olacak? Burada belirleyici olan husus yine jinekoloğun vereceği rapor olacak. Eğer erken doğum raporu verirse ; doğumdan önce kullanamadığı izin sürelerini kullanacak. Fakat rapor erken doğum değilse ; yani düşük raporu ise ; bu durumda kadın ya ücretsiz izin hakkını kullanacak ya da bedensel sağlığına göre mazeret izni  kullanacaktır.

AYLA ALTINTAŞ

MALİ MÜŞAVİR –

İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK UZMANI

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Yorum değilde sorum var. Ölü doğumda babanın izin durumu ne olur? Hem doğum hemde ölüm izni kullanır mı? Memur için sormuyorum. İşçi açısından durum nedir?

    • “Ölü doğum halinde analık izni
      a) Ölü doğum yapan memur, sağ doğum yapan memura verilen doğum öncesi ve doğum sonrası analık izninden aynı şekilde yararlanacaktır.
      b) Memurun düşük mü yoksa ölü doğum mu yaptığı hususunda tabip tarafından verilen rapora göre karar verilecektir.”
      Ölü doğum halinde aylıksız izin a) Doğum sebebiyle verilen aylıksız izin, ölü doğum yapan memur ile eşi ölü doğum yapan memura verilmeyecektir.”

      Mevzuatta başka hüküm bulunmadığından, memurlar için geçeri olan bu hükümlerin, işçi lehine yorum ilkesini de göz önüne alınarak işçilere de uygulanabileceğini değerlendirilebilir. Dolayısıyla ölü doğum yapan kadın işçi, sağ doğum yapan memura verilen doğum öncesi ve doğum sonrası analık izninden aynı şekilde yararlanabilir. Ancak doğum sonrası verilen ücretsiz izin ya da yarım zamanlı çalışmadan yararlanamaz. Baba açısından ise, doğum tarihinden itibaren 5 günlük babalık izni ile 6 günlük ölüm izninin kullanabilecektir diye yorumlandırabilir.