1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. 01 Temmuzdan İtibaren Malı müşavir taban ücreti uygulanacak mı?

01 Temmuzdan İtibaren Malı müşavir taban ücreti uygulanacak mı?

01 Temmuzdan İtibaren Malı müşavir taban ücreti uygulanacak mı?

Bilindiği üzere, 09.08.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girmek üzere 5510 sayılı Kanun’un 102. Maddesine n bendi eklendi:
“n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında; idari para cezası uygulanır.

” Maddesi yürürlüğe girmiştir.Bu uygulama 01/07/2019 tarihi itibariyle uygulamaya geçilmiştir. Bazı mühendis odaları mühendislerin maaşları için bir standat belirlemiş ve uygulamaktadır. Peki ya Mali müşavirler.!!

3568 sayılı Serbest muhasebeci mali müşavirlik kanununa göre mali müşavirlerin defter tutma ücreti her yıl maliye bakanlığınca belirlenmektedir. Ama bağımlı çalışan mali müşavirler için herhangi asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ülkemizde 100463 Mali müşavir bulunmaktadır. Bu sayının 54333 ü bağımlı olarak çalışmaktadır. Sgk meslek kodları uygulaması başlarken biz mesleğimizin meslektaşlarımızın haklarını korumak için Bağımlı çalışan mali müşavirlere taban ücret uygulaması getirebiliriz.

Yorum Yap